leviathan rpg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Amethyst Bryony
Amethyst Bryony
Cadı
Cadı

Sahilde Kafka Empty Sahilde Kafka

Paz Nis. 08, 2012 9:34 am
Efendim Japon bir yazar olan Haruki Murakami'nin bir kitabıdır. Bazı kısımları ağır, bazı kısımları ise o ağır kısımlara oranla çok daha sürükleyici geçen, elimde uzunca beklese de aşırı severek okuduğum bir kitaptır. Aslında elimde uzun süre beklemesi benimle alakalı bir şeydir ya, neyse. Kitabı sürükleyişi buldum, bayağı sevdim tavsiye ederim. Kitapta fantastik öğeler öyle bir yerleştirilmiş ki okuduğunuzda onun gerçekten de mantıklı bir açıklaması olduğunu görüyorsunuz bana kalırsa. Her olgu ve olay incelikle kurgunun içine dahil edilmiş ve siz okurken garip gördüğünüz bir olayın yirmi beş yahut otuz, bilemediniz yüz sayfa ileride anlamlı bir hâl aldığını görüyorsunuz. İki koldan ilerleyen olay akışı, biraz karışıklık yaratsa da gayet güzel ve mistik bir hava katmış bana kalırsa.

Kitabın başlangıç bölümü olan Karga Adlı Delikanlı'dan bir paragrafı yazmak istiyorum buraya.

Sahilde Kafka 375443_2587456800734_1083984592_32303887_1173336189_n
Yerine göre kader dediğimiz şey, dar bir yerde sürekli yönünü değiştirerek dönüp duran bir kum fırtınasına benzer. Sen de, ondan kurtulmak için ayağını bastığın yeri değiştirirsin. Bunun üzerine fırtına da sana ayak uydurmak için yönünü değiştirir. Bir kez daha bastığın yeri değiştirirsin. Tekrar tekrar, sanki şafaktan hemen önce ölüm tanrısıyla yapılan uğursuz bir dans gibi, aynı şey tekrarlanıp gider. Neden dersen, o fırtına uzaklardan çıkıp gelmiş herhangi bir şeyden farklıdır da ondan. O fırtına aslında sensindir. O yüzden yapabileceğin tek şey, teslim olup ayağını dosdoğru fırtınanın içine daldırarak, gözlerini kum girmeyecek şekilde sımsıkı kapatıp adım adım fırtınanın içinden geçmektir. Orada muhtemelen ne güneş ne de ay,hatta ne yön ne de zaman vardır.Orada kemikleri bile parçalayacak kadar keskin beyaz kum tanecikleri gökyüzünde dans eder.

Sonra ilerleyen bölümlerden birkaç cümle daha vermek istedim. Hatta kitabın sonu neredeyse bu bölümler. Yine de sizin ne olduğunu öğrenmenize yardımcı olmayacak cümleler, kitabı tamamlamadan.

Sahilde Kafka Tumblr_m25ibpyMx51qgwxvyo1_1280

Sahilde Kafka Tumblr_m25ibpyMx51qgwxvyo2_1280

Kitabı okuduktan sonra diyorsunuz ki: "Her şey suretin, suretinin sureti."

Bir de kitap kapağı ve arka kapak yazısını koyalım.
Spoiler:

En son Amethyst Bryony tarafından Paz Nis. 08, 2012 9:44 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

Sahilde Kafka Empty Geri: Sahilde Kafka

Paz Nis. 08, 2012 9:40 am
Allam. Çok okumak istiyorum bu kitabı.
Carmella Decartius
Carmella Decartius
Slytherin V. Sınıf
Slytherin V. Sınıf
Lakap : Carmy. Çok az kişi ona Eura diyebilir.

Ptsi Nis. 09, 2012 4:30 pm
Abisi sende varsa yollasana bu kitabı. <3
Alojzia Vojtech
Alojzia Vojtech

Ptsi Nis. 09, 2012 4:39 pm
Yarın okula götürüp tanıtacağım, dil ve anlatımcı kitap getirip tanıtın dedi, bu yazıdan okuyasım geldi bak şimdi. :D
O değil de şimdi ben nasıl yollayayım. En sevdiklerim arasında yer alan bu eseri?
Otuz üç liraCIK mı ne canımın içisi, sen artık kendin al. :D
Carmella Decartius
Carmella Decartius
Slytherin V. Sınıf
Slytherin V. Sınıf
Lakap : Carmy. Çok az kişi ona Eura diyebilir.

Ptsi Nis. 09, 2012 4:43 pm
Bir kitabı bana çok görüyorsun ühühühühühü :( Yolla sen bana; okuyup geri yollarım ben :D
Alojzia Vojtech
Alojzia Vojtech

Ptsi Nis. 09, 2012 4:45 pm
Ya sana çok görmek mi bu? Gören de aynı şehirdeyiz sanacak yahu. Ben sana Son Ayinler'i de yoollayamadım daha. :(